Generátor sestav obecně
IS STUDIUM » Tisky » Generátor sestav obecně
Generátor sestav obecně
Pod pojmem sestava, tisková sestava, výstupní sestava si nejčastěji představíte údaje rozdělené do sloupečků a vytisknuté na tiskárně. Tato představa v sobě obsahuje několik věcí zároveň, proto nejprve nadefinujeme používanou terminologii.
Sestava, resp. výstupní sestava nebo definice sestavy je speciální definice určující, co a v jaké úpravě se může tisknout. Každá sestava je pojmenována. Pomocí názvu se sestava vybírá při všech operacích se sestavami.
Sestava se skládá z jednotlivých částí, které nazýváme komponenty. Některé komponenty mohou obsahovat údaje uvedené na začátku komponenty, tzv. hlavičku a údaje na konci komponenty, tzv. patičku.
Komponenty sestav jsou:
- pruh sestavy - obsahuje údaje, které se objeví na začátku tiskové sestavy (hlavička) nebo na úplném konci (patička), do hlavičky pruhu sestavy se umísťuje např. nadpis sestavy, datum, apod., do patičky lze umístit např. celkový součet za sestavu, jméno pracovníka, který sestavu vytvořil, apod.
- pruh stránky - obsahuje údaje, které se objeví v hlavičce každé stránky nebo v patičce každé stránky tiskové sestavy, do hlavičky nebo patičky se umísťuje např. číslo stránky, datum, apod.
seskupení - podle nastaveného třídění se nabízejí různé možnosti, jak data rozčlenit do menších skupin, tzv. úrovní seskupení (např. použijete-li třídění ročník, kruh, příjmení, lze studenty rozčlenit do skupin podle ročníků, v rámci ročníku pak podle čísla kruhu), každá úroveň seskupení může obsahovat v hlavičce nebo patičce nějaké údaje - např. do patičky lze zadat součty za jednotlivé skupiny (počet studentů v ročníku, kruhu)
Poznámka: Je-li v sestavě více úrovní seskupení, jsou hierarchicky uspořádána, např. v rámci seskupení ročník je seskupení kruh.
- detailní řádka - specifikuje, jaké položky z tabulky sestava obsahuje, např. pro tabulku Studenti to může být příjmení, ulice, město, PSČ, nelze pro ni definovat hlavičku a patičku
- svázaná tabulka - některé sestavy lze vytvářet z tabulky Studenti a některé další tabulky (zkoušky, průběh studia, studentské práce), pro tuto další tabulku lze definovat, jaké údaje se v sestavě objeví, nelze pro ni definovat hlavičku a patičku
Tisková sestava je realizace výstupní sestavy ve tvaru vytištěné sestavy na tiskárně nebo ve tvaru souboru, jenž lze zpracovat jiným programem (např. textovým editorem MS Word).
Schematické rozčlení tiskové sestavy do některých komponent je na obrázku - tisková sestava obsahuje např. tři stránky:
Generátor sestav je speciální část programu, pomocí níž lze spravovat definice sestav a vytvářet tiskové sestavy.
Generátorem sestav tedy definujete výstupní sestavu, uložíte si ji pod nějakým jménem a kdykoli později ji můžete vyvolat ať už kvůli úpravám, nebo pro vytvoření tiskové sestavy.
Každá sestava má právě jednoho vlastníka sestavy, což je autor sestavy. Mazat sestavu a provádět opravy může jen vlastník sestavy. Sestavu, které nejste vlastníkem, můžete opravovat, ale musíte ji uložit pod jiným jménem a tím se stát vlastníkem této nové sestavy.
Poznámka: Pokud vlastník sestavy je zrušen v seznamu uživatelů, sestava je uvolněna. Vlastníkem se stane první uživatel, který bude sestavu opravovat a uloží ji.
Program Student obsahuje sestavy:
- navržené autory programu Student - to jsou některé nejčastěji používané seznamy, některé tyto sestavy nemůže smazat ani vlastník
- sestavy, které si uživatel definuje sám podle svých potřeb, je vlastník sestavy
- sestavy, které si nadefinovali jiní uživatelé, nejste vlastníky sestavy
Sestava je tedy předpis, který říká:
- jaké položky se v sestavě objeví
- jaká bude úprava sestavy - šířka sloupců, hlavičky, patičky, rozdělení řádků do skupin, ...
- jak bude sestava tříděna
Obecný postup při tisku:
- nastavíte si filtr a třídění tak, abyste vybrali žádané záznamy v potřebném třídění
- vyberete si sestavu, kterou chcete tisknout
- pokud nelze vybrat sestavu, protože neexistuje žádná sestava vyhovující vaší představě, musíte buď modifikovat některou stávající sestavu nebo vytvořit novou sestavu
- specifikujete, co všechno a v jaké úpravě se v danou chvíli vytiskne - např. jaká bude kvalita tisku, ...
- spustíte vlastní tisk - ať už ve tvaru textového souboru nebo tisku na tiskárně, eventuálně můžete změnit filtr a opět tisknout
Příklad práce s výstupními sestavami v rutinním provozu programu Student:
- v programu Student je několik často používaných sestav předdefinováno
- další sestavy si nadefinujete podle potřeby a uložíte si je pro pozdější použití
- později při tiscích využijete tyto hotové sestavy
- v případě potřeby si nadefinujete novou sestavu nebo modifikujete některou stávající sestavu
- sestavu, kterou již nebudete využívat, můžete smazat
Poznámka 1: Generátor sestav je kromě tisků také silný prostředek pro převod dat do jiných programů - zejména textových editorů a tabulkových programů (např. programů MS Word a MS Excel). V tabulkovém programu můžete ze své sestavy vytvořit například graf nebo přehlednou sumační tabulku.
Poznámka 2: Vytváření a modifikování sestav je vázáno na práva uživatele. V dalším textu předpokládáme, že uživatel má právo zrušit a ukládat sestavy.
Poznámka 3: Mazání a modifikování sestav je vázáno na to, zda jste vlastníkem sestavy.