Záložka Výuka
Tajemník » Předmět » Prohlížení - oprava předmětu » Předměty » Úvod k programu Tajemník » Záložka Výuka
- Výuka - rozsah výuky v rámci školního roku, počet semestrů, popis jednotlivých semestrů z hlediska rozsahu hodin, typu výuky, examinace, jazyka výuky atd. Téměř veškeré hodnoty jsou zadávány výběrem ze seznamu.
- Je-li zapnut parametr "Kontrola rozsahu přednášek a cvičení" (Parametry, záložka OSTATNÍ), při ukončení editace nového nebo existujícího předmětu tlačítkem "OK" probíhá kontrola, kdy lze a nelze vyplnit rozsah přednášky a cvičení podle způsobu výuky předmětu v daném semestru.
Pravidla pro kontrolu jsou nastavena v číselníku "Způsob výuky předmětu" , sloupce "Prednaska" a "Cviceni" (A = lze vyplnit; N = nelze vyplnit; nevyplněno = vyplnění se nekontroluje).
Číselník spravuje Erudio s.r.o.
U předmětů s typem výuky "přednáška+seminář+prakt.cvičení" je možné vyplnit rozsahy výuky (kromě přednášek a cvičení) také pro praktická cvičení. Rozsah praktických cvičení se vyplňuje ve stejných jednotkách jako přednáška nebo cvičení. Vyplňuje se tam z toho prakt. cvičení, číslo tedy musí být menší nebo rovno rozsahu cvičení. Zároveň, pokud má fakulta zapnutý parametr params.papavkontrrozsah, musí být > 0.
- Předmět začíná - zaškrtávací políčko v zimním semestru, v letním semestru, v zimním i letním. Dvousemestrální předměty začínají v zimě. Předměty začínající v obou semestrech jsou vždy jednosemestrální a vyučují se v obou semestrech (např. tělocvik nebo badatelské semináře). Při zápisu po jednom předmětu si student nebo referentka může vybrat, kam chce předmět zapsat: zda do jednoho a kterého semestru, nebo do obou semestrů. Při hromadném generování se takový předmět zapíše vždy do obou semestrů. Pozdější změnu semestru u předmětu se zapsanými studenty lze provést pouze za určitých podmínek.
- Kolik má semestrů - zaškrtávací políčko 1 nebo 2
Dvousemestrální předmět může začínat v letní semestru, pokud splňuje alespoň jednu z následujících podmínek: - 1. Je to nevyučovaný nebo zrušený předmět.
- 2. Je ve variantě, které končí platnost před rokem 2017.
- 3. Má zaškrtnuty atribut "Jen pro CŽV"
Pokud na konci editace není splněna alespoň jedna z podmínek, zobrazí se odpovídající chybové hlášení a změnu nelze uložit.
- Možnost určit semestr předmětu, který začíná (vyučuje se) v obou semestrech - tedy nastavit omezení zápisu pro studenty a z bloku předmětů. Lze vybrat zimní, letní nebo oba semestry. U všech dosud existujících, a v obou semestrech vyučovaných předmětech, je povolen zápis do obou semestrů. Nic se nezměnilo pro předměty začínající v obou semestrech, které mají povolen zápis do obou semestrů. Na VŠCHT se používá např. pro předměty, které jsou vyučovány v zimním semestru. Je-li potřeba, tak se předmět učí i v létě, ale do léta smí předmět zapsat studentovi výhradně referentka na studijním oddělení. Možnost používat nastavuje Erudio.
- Zápis předmětu po webu, je-li povolen zápis jen do jednoho semestru. Student si smí po webu předmět zapsat jen do povoleného semestru.
- Generování zkoušek z bloků ve Studentovi, je-li povolen zápis jen do jednoho semestru. Předmět se vygeneruje jen do povoleného semestru. Je to tak při hromadném generování z bloků i při generování z bloku jednomu studentovi.
- Zápis zkoušek ve Studentovi v ostatních případech (ve všech hromadně i jednotlivě kromě zápisu z bloků). Není rozdíl, zda je povolen zápis do jednoho nebo do obou semestrů. Referentka musí vybrat semestr, do kterého chce předmět zapsat. Může vybrat povolený semestr, druhý semestr nebo oba semestry. V okně pro výběr semestru je přednastaven semestr, kam je povolen zápis.
- 1. semestr - popis formy výuky a examinace v 1. semestru. Poznámka 1. semestr může být zimní i letní, záleží na nastavení, kdy předmět začíná
- rozsah přednášky a cvičení - podle školy, ale obvykle se do rozsahu přednášky píše jen skutečná přednáška, ostatní je ve cvičení
U typu výuky "přednáška+seminář+prakt.cvičení" je možné vyplnit rozsahy výuky (kromě přednášek a cvičení) také pro praktická cvičení. Rozsah praktických cvičení se vyplňuje ve stejných jednotkách jako přednáška nebo cvičení. Vyplňuje se "z toho prakt. cvičení", číslo tedy musí být vždy menší než rozsah cvičení.
Údaj lze vyplnit, ale nikde se dál nepoužívá, ani není vidět na webu. - examinace - výběr ze seznamu. Examinace "hodn" je na UK hodnocení doktorandů. Examinace "Zk bez výuky" se dává k předmětům, které nemají žádnou výuku, např. zkouška z jazyka. Examinace Z+(Zk) je zápočet s nepovinnou zkouškou splněný zápočtem
- při změně examinace se provádějí kontroly popsané v kapitole Kontrola při změně examinace předmětu
Typ | Význam |
- | není žádná povinnost |
Z | zápočet |
Zk | Zkouška |
Zk bez výuky | zkouška bez výuky |
KZ | klasifikovaný zápočet |
Z+Zk | zkouška a zápočet |
Z+(Zk) | zkouška a zápočet (ke splnění stačí zápočet) |
Kv+Zk | kolokvium a zkouška |
Kv | kolokvium |
KLP | klauzurní práce |
1.SZ až 3.SZ | státní zkouška (UK: od 11.2.2015 byla upravena examinace pro SZ. Název 1.SZ se změnil na SZ. Nadále nelze používat typ examinace 2.SZ a 3.SZ.) |
dise | disertační práce |
dipl | diplomová práce |
rigo | rigorózní práce |
hodn | hodnocení doktorandů |
soub | souborná zkouška |
jiné | jiné |
- výuka - výběr ze seznamu
- způsob zkoušky - výběr ze seznamu. Vyplňuje se jen u předmětů, které mají v daném semestru zkoušku (Zk, Zk bez výuky, KZ, Z+Zk, Z+(Zk), Kv+Zk)
- body a E-kredity - Na UK se pro kreditní studenty používají E-kredity, u ostatních studentů body. E-kredity se dávají do zkoušek kreditních studentů, ostatním studentů se do zapsaného předmětu dávají body. Na některých školách program počítá body podle algoritmu školy.
- Důležitá poznámka pro UK - Předměty, které mají mít nenulové E-kredity a nebudou je mít vyplněné, nelze zapsat kreditnímu pregraduálnímu studentovi do roku 2008 a vyššího. Je proto třeba tyto předměty opravit! Návod viz Zde
V případě, že se na UK v roce 2008 a vyšším pokusíte uložit předmět, který má mít vyplněné e-kredity, zobrazí se následující varovná hláška:
- Nekontaktní výuka - rozsah nekontaktní výuky
- 2. semestr - viz výše - je vidět a vyplňuje se jen u dvousemestrálních předmětů
- V čem rozsahy přednášky a cvičení - výběr ze seznamu - jednotka, ve které je uveden rozsah přednášky a cvičení
- V čem rozsah nekontaktní výuky - výběr ze seznamu - jednotka, ve které je uveden rozsah nekontaktní výuky. Je-li vyplněna u 1. nebo 2. semestru nekontaktní výuka, je položka "V čem rozsah nekontaktní výuky" povinná.
- Rozsah za školní rok - počet a jednotka, ve které je počet uveden - výběr ze seznamu. Použije se, má-li předmět kromě pravidelné výuky v roce ještě nějakou výuku najednou (praxi apod.).
- Zda je předmět typu přidělené body - výběr ze seznamu - nemůže zadávat role Tajemník
- Patří ke studentské práci - výběr ze seznamu "typ studentské práce"
- Vyučujícím se na webu v modulu Výsledky zkoušek bude jako "jejich" předměty počítal i tento předmět, pokud vedou nějakou takovou práci. - Způsob výuky - výběr ze seznamu - Každý předmět má přitom stanovený právě jeden způsob výuky. Pokud by měl být vyučován více způsoby, půjde o více předmětů s různými kódy. Způsob výuky nijak nesouvisí s tím, kteří studenti si předmět zapisují, ale určuje, jak je předmět vyučován.
- Úroveň předmětu - výběr ze seznamu
- Maximální počet písmenek - položka se zobrazuje a je editovatelná, má-li fakulta nastaven konfigurační parametr "kombinovaná zkouška" u modulu term_uc2.
Maximální počet písmenek
- Lze zadat hodnoty: 1-99 = maximální počet písemek k jednomu pokusu.
- Kontroluje se u nového předmětu a při každé opravě předmětu takto: parametr "kombinovaná zkouška" = L: Maximální počet písemek lze vyplnit pouze u nestátnicových předmětů, které mají alespoň v jednom semestru zakončení zkouškou. Tj. alespoň v jednom semestru je Zk, Z+Zk, Z(+Zk), Zk bez výuky, KZ, Kv+Zk, souborná zkouška. Parametr "kombinovaná zkouška" = O: Maximální počet písemek lze vyplnit pouze, je-li způsob zkoušky "kombinovaná" alespoň v jednom semestru. Způsob zkoušky lze vyplnit pouze u předmětů z předcházejícího bodu.
- Jazyk výuky - výběr ze seznamu. Jazyk výuky je povinná položka, pokud není vyplněn, program na to upozorní a navrhne automaticky nastavit češtinu.
- Alternativní jazyky (X) - v závorce se zobrazuje počet přiřazených alternativních jazyků výuky.
Otevře se okno, ve kterém je možno zvolit jeden či více jazyků výuky. Konkrétní jazyk výuky se nastavuje až u jednotlivých rozvrhových lístků.
Při změně hlavního jazyka výuky se při ukončení editace tlačítkem "OK" kontroluje: - zda lze původní jazyk změnit. Pokud k původnímu jazyku výuky existuje pro dané období rozvrhový lístek, nelze jazyk výuky změnit. Je zde ale možnost zařadit původní jazyk výuky mezi alternativní jazyky. Tuto skutečnost program oznámí a nabídne zařazení mezi alternativní jazyky. Po odsouhlasení je původní jazyk mezi alternativní jazyky zařazen.
- zda je nový jazyk výuky veden jako alternativní jazyk. Pokud ano, program jej po ukončení editace předmětu vymaže z alternativních jazyků.
- Maximální počet zapsaných - kapacita předmětu - strop pro počet zapsaných studentů
U návazného předmětu lze nastavit nulovou kapacitu a to za těchto podmínek: - Předmět musí mít nastaven atribut Povolen pro zápis po webu.
- Předmět je návazný k nějakému jinému předmětu.
Při kontrole během ukládání záznamu (po stisku tlač. OK), se program uživatele ještě zeptá, zda má skutečně nastavit nulovou kapacitu. Předmět si student bude moci zapsat pouze jako návazný, nebo jej bude muset zapisovat vyučující."
U hlavního předmětu nelze odebrat návaznost, pokud má návazný předmět nulovou kapacitu.
- Minimální počet zapsaných - minimální počet studentů, kteří musí mít daný předmět zapsán. (Pokud jsou vyplněny obě položky minimální i maximální počet zapsaných, při ukládání probíhá kontrola: Min. počet zapsaných <= Max. počet zapsaných.)
Důležitá poznámka - Jen na školách, které používají ORACLE
Kontrola kapacity předmětu při zápisu jednomu studentovi
Při zápisu předmětů jednomu studentovi se kontroluje, zda není překročena kapacita předmětu. Pro kontrolu musí být v příslušné variantě zapisovaného předmětu nastavena kapacita předmětu, tj. "Maximální počet zapsaných":
- Není-li kapacita vyplněna, žádná kontrola se nedělá.
- Je-li vyplněna, zkontroluje se, zda je povolená kapacita menší než počet zapsaných po webu + počet skutečně zapsaných ve Studentovi. Jinak se vypíše hlášení např. "Naplněna kapacita předmětu=50, k zápisu celkem: 50, už zapsáno: 5" kde:
kapacita předmětu = maximální počet zapsaných z varianty předmětu
k zápisu celkem = počet předběžně zapsaných po webu + počet skutečně zapsaných ve Studentovi
už zapsáno = počet skutečně zapsaných ve Studentovi.
Kontrola naplnění kapacity předmětu se dělá pouze při zápisu jednomu studentovi a nedělá se při hromadném zápisu předmětů.
- Maximální počet pokusů o zápočet.
- Zobrazuje se na fakultách, které mají v Parametrech (záložka "Student 1") nastaven parametr "Počet pokusů o zápočet" na hodnotu > 1.
- Udává, kolik pokusů o zápočet je možno použít.
Kontroly, které probíhají při ukončení editace předmětu tlačítkem OK (při vyplněné položce Maximální počet pokusů o zápočet):
- Lze zadat pouze u předmětu, který má alespoň v jednom semestru zápočet. Nejedná-li se o takový předmět, program toto oznámí uživateli a zadaná hodnota se vymaže.
- Nelze měnit v roce, kdy již má předmět někdo zapsán, nebo do tohoto roku posunut.
- Hodnota musí být číslo v rozsahu <x -y>
x = maximální počet (dle fakulty a typu examinace) podle nastavení počtu zápočtů a zkoušek pro jednotlivé typy předmětů
y = parametr "Počet pokusů o zápočet" (z Parametrů)
Bude-li rozsah pokusů pouze jedno číslo (např. min. 3, max. 3), program toto oznámí uživateli a zadaná hodnota se vymaže. V tomto případě není třeba položku vyplňovat, je shodná s parametrem z Parametrů a bude se řídit dle něj.
Vyhodnocování povoleného počtu zápočtů proběhne pak následovně: pokud je u předmětu vyplněna položka Maximální počet pokusů o zápočet, platí tento počet, jinak dle stávajícího stavu.
Viz dokumentace IS Studium, kapitola Počty zápočtů a zkoušek
- Předmět obsahuje pracovní stáž (praxi) - zaškrtávací políčko
- Patří k praxi typu - pro evidenci k jakému typu praxe předmět patří. Vybírá se z číselníku "Studentské praxe"
- Pro jiné školy - zaškrtávací políčko - předmět se učí pro jinou školu
(uživatel ve Studentovi nesmí zapsat studentovi předmět cizí fakulty, pokud by se tím překročila kapacita předmětu) - Z jiných škol - zaškrtávací políčko - výuka je garantována jinou fakultou
- škola - Je-li zaškrtnuto "Pro" nebo "Z jiné školy", pak název školy
- Počet cizích studentů - počet cizích studentů, který se účastní na výuce - pro spočtení vytíženosti